Özlem Cennetoğlu

Özlem Cennetoğlu

Psikolojik Danışman
PAYLAŞ
özlem2

İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden (eski adıyla pedagoji)1995 yılında mezun oldum.

4 yıllık lisans eğitimim sonrasında alanda uzmanlaşma isteğiyle İstanbul Psikodrama Enstitüsünde Psikodrama Eğitimine başladım.

Sözden çok eylemin ön planda olduğu, hem çocuklarla, hem de yetişkinlerle yapılabilen bir grup terapisi olan Psikodramada anlatma – yap düşüncesi hakimdir.

Gerek mesleki gelişimime, gerekse kişisel gelişimime inanılmaz faydası olan psikodrama eğitimim sırasında ve sonrasında çocuklarla ve ebeveynlerle birçok psikodrama grupları yönettim.

1995 yılında çalışma hayatıma özel eğitim alanıyla başladım. Bu süre içinde otizm, Down Sendromu, Cerebral Palsy, gelişim geriliği…vb. özel ihtiyacı olan çocuklarla çalışma şansına sahip oldum.

Özel eğitim alanındaki çalışmalarımdan sonra yaklaşık 20 yılı kapsayan bir süre içinde okullarda psikolojik danışman, rehberlik servisi koordinatörlüğü ve okul idareciliği görevlerinde çalıştım. Şu an eğitim koordinatörü yardımcısı olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Eğer eğitim alanında çalışıyorsanız olmazsa olmazların başında “aralıksız eğitim” gelir. Lisans sonrası 8 yıl boyunca aldığım çocuk ve yetişkin psikodraması eğitimimle birlikte, çocuk ve ergende sosyal-duygusal, bilişsel alanlardaki test uygulamalarını, aile dizimini, aile terapilerini, aile soyağaçlarını, çocuk-ergen-yetişkin psikoanalizini, kuşaklararası aktarımı, etkili iletişim becerilerini, özel öğrenme güçlüklerini, spontanite eğitimlerimi sayabilirim.

Eğitim veya sağlık sektöründe çalışıyorsanız hataya yer yoktur.  Bir eğitimcinin, bir doktorun “hata yaptık, üzgünüz” demesi kabul edilemez bir durumdur. Dolayısıyla her zaman işinizi en mükemmel bir şekilde yapmanız gerekmekedir. Bu düşünce 20 yılı aşkın bir süredir alandaki tüm çalışmalarımın kaynağını oluşturmaktadır.

 Saygılarımla,

 Psk. Dan. Özlem Cennetoğlu