KARNE HEDİYESİ DİYE BİR ŞEY YOKTUR !…

KARNE HEDİYESİ DİYE BİR ŞEY YOKTUR !…

PAYLAŞ

Her çocuğun kendine özgü bir dünya olduğunu söyleyen Prof. Dr. Selahattin Turan çocukları karnelere bakarak sınıflamanın, yaftalamanın, yönlendirmenin veya dershaneye göndermenin, özel ders aldırmanın doğru bir davranış olmadığını ifade ederek şunları belirtiyor;

”Her çocuk tatili, gezmeyi, eğlenmeyi ve oyun oynamayı hak eder. Bu çocuğun doğuştan getirdiği bir haktır. Sistem, ‘çocuğu karnesine bakarak başarılı ya da başarısız’ diye yaftalıyor. Anne ve babalar bu yanlışa düşmemelidir. Çocuklar imkan varsa mutlaka spor ve etkinliklere gönderilmeli. Çocuğunu spora gönderen aileler, çocuktan kupa, madalya beklemesin. Bırakın, çocuk sadece spor yapsın. Bunların yanında çocuklar kitap okumaya da yönlendirilmelidir.”

YAZ TATİLİNDE MÜZEYE VEYA TARİHİ BÖLGELERE
Turan, Türkiye’de tatil denince akla deniz, kum ve güneşin geldiğini belirterek, çocukların yaz tatilinde müzelere ve tarihi bölgelere götürülmesi gerektiğini kaydetti.

Çocukların, Çanakkale’yi, Anıtkabir’i ,Metristepe’yi görmesinin önemli olduğunu anlatan Turan,  şöyle devam etti:

”Böylece çocuğun ülke sevgisi ile kendine olan güveni artar. Okullar, test çözülen, ders yapılan sıkıcı yerler haline geldi. Okul, yaşama ve öğrenme alanı olmaktan çıktı. Okullar, çocuklara hayatı öğretemiyor. Çocuk hiç olmazsa yaz tatillerinde hayatı öğrenmelidir. Sınavdan sınava, dersten derse koşturan çocuk okulda kendini, yeteneklerini keşfedemiyor. Yaz tatili bu açıdan da çok önemlidir. Çocuklar, yaz tatilinde kendini rahatça ifade edebilmelidir.”

”KARNE HEDİYESİ DİYE BİR ŞEY YOKTUR”
Turan, televizyon ve internetin de birer öğrenme aracı olduğunu belirterek, ”İnternet, okul açık olduğu zaman yasaklanıp, tatil olduğu zaman tamamen serbest bırakılacak bir şey değildir. Burada bir denge kurulmalıdır. Günümüzde interneti hiç kullanmamak da çok kullanmak da zararlıdır. İnternet 12 yaşına kadar anne ve baba gözetiminde kullanılmalıdır. Çocukların Facebook, twitter gibi sosyal ağlarda paylaştığı fotoğraflara da dikkat edilmelidir” dedi.

”Karne hediyesi diye bir şey yoktur” diyen Turan, ”Bazı aileler ‘Başarılı olursan sana hediye alacağım’ diyor. Bu ahlaki değil. Hediye koşula bağlanmamalı. Çocuğa asla yalan söylememeli. Verilen sözler yerine getirilmeli. Karneye bakıp hediye alınmamalıdır. Çocuğun çabası takdir edilmeli” diye konuştu.

YORUM YOK

CEVAP YAZ