Gülümsemek için 10 NEDEN :)

Gülümsemek için 10 NEDEN :)

PAYLAŞ

1. Gülümsemek modunuzu değiştirir

Yüz mimiklerimiz ve ifademiz yalnızca karşımızdaki kişiler ile iletişim kurmamızı sağlamaz, aynı zamanda anlık modumuzu da etkiler. Çünkü yüz kaslarının duyguları değiştirme gibi bir yeteneği vardır. Hislerimizin, yüzümüzdeki ifadeyle ne kadar bağdaşabileceğini yapılan çalışmalar açıklıyor.

2. Sahte bir gülüş bile işe yarıyor

Bazı araştırmalar gülümseme faydasını ancak içten bir mutlulukla gösterebilir derken, diğerleri zoraki bir mimiğin bile çevrenizde olan bitene rağmen sizi sevindirebileceğini belirtiyor. O zaman biraz da zoraki gülelim.

3. Gülümsemek stresi azaltır

Psychological Science gazetesinde yayınlanan bir çalışmada, psikoloji bilimcisi Tara Kraft ve Sarah Pressman 170 katılımcı ile bir deney yaptı. Deneyde katılımcılara ağızlarında üç farklı biçimde tutmaları için birer Çin yemeği çubuğu verildi. Deney şunu ortaya çıkardı: en fazla gülümseyenlerin kalp atışlarında düzenli bir düşüş ve doğal bir stres arınması yaşanıyor.

4. Gülümsemek sizi daha ulaşılabilir (cana yakın) kılıyor

2004 yılında Penn State University’de yayımlanan bir makaleye göre, servis sektöründe çalışan kişilerin gülümsemesi müşterilerini olumlu yönde etkiliyor. Bu koşullarda, mağaza ve servis alanlarının doluluğu ve yoğunluğu belirli değişikliklere yol açsa da, gülümseme müşterinin gözünde daha arkadaş canlısı bir izlenim bırakıyor.

5. Gülümsemek daha fazla güvenilir olmak demek

Gülümseyen insanları, somurtan yada nötr bir duruş sergileyen insanlardan daha samimi ve güvenilir buluyoruz. University of Pittsburgh’de yapılan bir çalışma, modellerin güvenilirlik bağı kurmasında gülümsemelerinin önemli payı olduğunu ortaya çıkarmış.

6. Gülmek beyin için iyi

Bir savunma mekanizması olarak da adlandırabileceğimiz ‘negatif düşünce’ konusunda, kötü senaryolardandan etkilenmeyenimiz herhalde yoktur. Bu durumda kaldığınız zaman kendinize gülümsemeniz gerektiğini hatırlatırsanız, hem kendinize daha güvenli bir alan yaratmış olur hem de olumlu düşüncelere yer açmış olursunuz. The Happiness Adventage’ın yazarı Shawn Achor, gülümsemeyi hayatımızın bir rutini haline getirirsek, olumlu düşünmenin yollarını keşfedebileceğimizi savunuyor. Gülümsemeyi bir disipline benzettiğini, başarılı olabilmek içinse bir sporcu gibi çalışmak gerektiğini dile getiriyor.

smile

7. Gülümsemek bulaşıcı

Gülümsemenizi çalışma arkadaşlarınıza veya yakınlarınıza bulaştırdığınızı hiç düşündünüz mü? Burada yapılan bilimsel açıklama şu: nörologların yaptığı çalışmalarda, ayna nöronları (yani taklit etme ve öğrenme sürecine yardımcı olan hücrelerin) karşımızdaki kişinin gülüşüne, yani ne yapıyorsa ona cevap vermemizi sağlıyor.

8. Gülümsemek hücresel düzeyde bile vücudu güçlendiriyor

Secret of Your Cells adlı kitabında, Sondra Barrett mutlu bir yüz ifadesinin vücuttaki stresi azaltabileceğini, gerilimi hücresel seviyede düşürdüğünü anlatıyor. Kitabında, hücrelerin güvenli alanı ve tehlikeyi ayırt edebildiğini ve bu doğrultuda vücudun fonksiyonlarını dengeli bir şekilde yerine getirebilmesine yardımcı olduğunu
açıklıyor.

Kitabın önemli noktalarından biri de şu: Düşünme şeklimiz, hücre fonksiyonları üzerinde farklı etkiler bırakıyor. Gülümsediğimiz zaman, hücrelerdeki gerilmeyi ve sertliği azaltıyor, bu da kanser riskini artıran gen mutasyonuna uğramış hücrelerin oluşmasını önlüyor.

9. Gülümsemek yaratıcılığınızı artırır

Gülümseme moduna eriştiğiniz zaman ilham alma fırsatlarınız da fazlalaşıyor. 2013’de University of California’da yapılan bir araştırmada, olumlu düşünenlerin problem çözümüne daha kapsamlı yaklaştığı, olumsuz düşünenlerin aksine daha yaratıcı oldukları gözlemleniyor. Yapılan çalışma aynı zamanda mutluluğu tetikleyici dopamin ile bu durum arasında bağ kuruyor. Çünkü öğrenme, geliştirme ve karar alma aşamasında dopamin etkili rol oynuyor.

babe

10. Gülümsemek bedava

Gülümsemek her yerde ve her zaman diliminde istediğiniz zaman sizi mutlu olaya götürebilecek bir motivasyon! Bundan faydalanmayı kim istemez?

 

 

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/2015/02/08/smiling-benefits_n_6598840.html

YORUM YOK

CEVAP YAZ