EVLİLİKTE ALDATMA !…

EVLİLİKTE ALDATMA !…

PAYLAŞ
Evlilikte aldatma

Aldatma sadakatsizlik ve beklenmedik bir anda yanılma olarak tanımlanır. Evlilikte ya da ilişkilerde eşlerden birinin, kendi partneri dışında biriyle duygusal ya da bedensel olarak birlikte olması, eşine sadakatsizlikte bulunmasıdır.

Var olan ilişkilerde, güven, saygı ve sevgiyi derinden sarsan ‘aldatma’, toplumumuz tarafından da henüz sınırları tam olarak çizilmemiş bir olgudur. Aldatmanın tek tip mi olduğu yoksa birden fazla şekillerde de aldatmanın var olup olmadığı tartışma konusudur. İlişkilerde sadakatsizlik olarak belirlenen aldatmanın evlilik içi şiddetten sonra evliliğe en çok zarar veren durum olduğu bilinmektedir. Aldatma sonrası ilişkide yaşanan krizler, güven sorunları, sevgi ve saygı yitimi… Çiftler için adeta bir kriz dönemidir.

Evliliklerde aldatma kimi zaman boşanma ile sonuçlanıyor olsa da, evlilik terapileri ile birlikte evliliklerin daha da kuvvetlendiği de görülmektedir. Yaşanan problem, çiftlerin aralarında gizli tuttukları sorunları açığa çıkarmakta, birbirlerine karşı duygularını ortaya koymalarını sağlamaktadır.

Yaşanan evlilik dışı ilişkiler kimi zaman sadece bedensel olarak aldatma olarak sınırlı kalmakta, duygusal bir paylaşım yaşanmamakta; kimi zamanda duygusal yakınlık da söz konusu olmaktadır. Fakat her iki durumda da evlilik dışı ilişkisi sebebiyle boşanan eşler çok nadir olarak aldattığı kişiyle evlenmektedir.

Aldatma denildiğinde ilk akla gelen erkekler olsa da, kadınların da değişen yaşam koşulları ve arayışları sebebiyle aldatma eğilimi gösterdikleri bilinmektedir. Aldatan kişinin kadın oluşuyla birlikte boşanma olasılıkları da aynı orantıda artış göstermektedir.

Evlilik Dışı İlişkilerin Sebepleri Nelerdir?

Evlilik dışı ilişkilerin sebepleri konusunda ortak birkaç nokta olsa da, sebepler kişiden kişiye görefarklılık göstermektedir. Genellikle partnerinin ilgisizliğinden, ona zaman ayırmayışından, artık biten heyecandan ve yeni arayışlara girme isteğinden dolayı evlilik dışı ilişkilerin yaşandığı bilinmektedir. Fakat kimi zaman da eşlerin aldatma amaçları yokken bulundukları ortamlardaki kişilerle eşlerinden daha fazla zaman geçirmelerinden kaynaklanan yakınlıktan dolayı aldatma eğilimi gösterdikleri bilinmektedir.

Aldatma sadece mutsuz birlikteliklerde görülen bir durum değildir. Mutlu beraberliklerin bir çoğunda da aldatmanın yaşanması olasıdır. Mutlu giden bir ilişkinin aldatma ile sonuçlanması aldatılan eşin daha fazla zarar görmesine sebep olur. Hazırlıksız yakalanan bu durum, çoğu zaman aldatılan eşin tıpkı ölüm, kaza ya da hastalık sonrası yaşandığı gibi ‘travma sonrası stres bozukluğu’ yaşadığı görülmüştür.

Evlilik dışı ilişkiler aşk veya seks bağımlılığından dolayı da yaşanabilir. Seks bağımlılığında, yeni partnerin nitelikleri bir önem arz etmemektedir. Önemli olan o heyecanın yaşanması, bağımlılıktan kaynaklanan cinsel ihtiyacın yaşattığı huzursuzluğun giderilmesidir. Sürekli yeni heyecan arayışı, bir eşle birlikte uzun ilişkide kalamama, ilişkiyi sürdürememe gibi etkenler de ilişkilerde aldatma yaşanmasına sebep olmaktadır.

Erkeklerin aldattıkları eşlere duygusal olarak bağlanmadıkları, sadece cinsel ilişki amaçlı aldattıkları, kadınların ise cinsel ilişki olmaksızın daha çok evlilik dışı duygusal birliktelikler yaşadıkları görülür. Bu duygusal birliktelikler, evliliği tek gecelik ilişkilere göre daha derinden etkilemekte, kimi zaman üçgen aşk söz konusu olmaktadır.

Evliliklerde yaşanan sorunlar da aldatmanın sebepleri arasında yer alıyor. Gelin kaynana tartışmaları arasında kalan erkekler, aile içi sürekli tartışmalara giren çiftler gibi. Aynı zamanda evliliklerde dönemsel değişiklikler de aldatmanın gerekçeleri arasında. Yeni anne-baba olmanın getirdiği sorumluluklar, yaşanan menopoz/andropoz dönemleri, çocukların evden ayrılışı ile hissedilen boşluk hissi gibi durumlarda yaşanan kişisel sorunlar, mutsuzluklar kişiyi yeni bir heyecan arayışına, sorumluluklardan kaçmaya itebiliyor.

Aldatma – Evlilik Dışı İlişki Sonrası Evlilik ve Çift Terapisi

Aldatma ve yaşanan evlilik dışı ilişkiler sonrasında, aldatıldığını öğrenen eşte ciddi problemler görülebiliyor. Yaşadığı bu durum, depresyona, travma sonrası stres bozukluğuna, anksiyete ataklarına yol açabiliyor. Aldatan eş ise, pişmanlık, huzursuzluk, suçluluk duyguları içerisinde olabiliyor. Çift arasında yaşanan bu kriz, her iki tarafı da etkiliyor; psikolojik destek almayı gerektiyor.

Aldatma ve evlilik dışı ilişkilerde, aldatılan eş; intikam duyguları içine girebilir. İncinmişliğini, yaşadığı sarsıntıyı karşı tarafa da yaşatmak isteyebilir. Saplantılı düşünceler, eşi sürekli kontrol etme, aşırı kıskançlık ortaya çıkabilir. Aynı zamanda bu ruh hali, intihar etme isteğine de sebep olabilir.

Çift ve evlilik terapilerinde, eşlerle birlikte çalışılarak yaşanan kriz döneminin atlatılmasına ve eşlerin yeniden güven duygularını kazanmalarına, sağlıklı ilişkiler kurabilmelerine yardımcı olunur. Aldatma sonrası, evliliği bitirme söz konusu olduğunda bireysel terapi uygulanır. Evliliğini kurtarmak isteyen çiftlerle de yapılan terapilere de eşlerin çift olarak katılımı sağlanır.

YORUM YOK

CEVAP YAZ