Başarısızlığın 20 Nedeni…

Başarısızlığın 20 Nedeni…

PAYLAŞ
 1. Hayatta iyi belirlenmiş bir amaç eksikliği:Hedefledikleri kesin bir amacı olmayan kişiler için başarı ümidi yoktur.
 2. Sıradanlığın üstüne çıkma hırsı yetersizliği:Hayata ilerlemeyi istemeyecek kadar ilgisiz önerilebilecek bir şey yoktur.
 3. Yetersiz eğitim:En eğitimli kişiler kendini eğiten kişilerdir. Bir insanı eğitimli yapmak için Üniversite derecesinden daha fazlası gerekmektedir. Eğitim çok fazla bilgiden değil etkin ve ısrarlı bir şekilde uygulanan bilgiden oluşmaktadır.
 4. Disiplin yetersizliği:Disiplin kendi kendini kontrol ile gelir. Bu da demektir ki, insan bütün olumsuz özelliklerini kontrol etmelidir. Aynanın karşısına geçerek en iyi arkadaşınızı ve en kötü düşmanınızı aynı anda görebilirsiniz.
 5. Erteleme:En yaygın başarısızlık nedenlerinden biridir. Erteleme isteği bütün insanların gölgesinde durup kişinin başarı şansını engellemek için beklemektedir. Çoğumuz önemli bir şey yapmaya başlamak için “doğru zamanı” bekliyoruzdur. Aman sakın beklemeyin; çünkü zaman hiçbir zaman “doğru” olmayacaktır. Bulunduğunuz yerden başlayın ve elinizin altında hangi araç varsa onunla çalışın, yol boyunca daha iyi araçlar bulursunuz.
 6. Israr etmeme:Çoğumuz başladığımız her şeyde iyi “başlayıcılar” ama kötü “tamamlayıcılarızdır.” Israrcılığı parolası haline getiren bir insan “Eski Dost Başarısızlığın” sonunda yorulup uzaklaştığını görür. Başarısızlık ısrarcılıkla başa çıkamaz.
 7. Olumsuz kişilik:Olumsuz kişiliği ile diğerlerinin nefretini kazanan kişi için hiçbir başarı umudu yoktur.
 8. İyi belirlenmiş karar gücü eksikliği:Başarıya ulaşan insanlar bir an önce karar verir ve eğer kararlarını değiştirirlerse, bunu çok yavaş yaparlar.
 9. Aşırı tedbirli olmak:Riske girmeyen insanlar genellikle diğerlerinin seçiminden arta kalanla yetinmek zorundadırlar. Aşırı tedbir de tedbirsizlik kadar kötüdür. Her ikisi de uzak durulması gereken aşırılıklardır. Hayatın kendisi şans öğeleriyle doludur.
 10. Yanlış ortak seçimi:En çok yakın bağlantılar kurduğumuz kişileri taklit ederiz. Bu nedenle taklit etmeye değecek birini seçmek en doğru iş olur.
 11. Batıl inanç ve ön yargı:Bir tür korkudur. Ayrıca cahillik işaretidir. Başarılı insanlar açık fikirlidir ve hiçbir şeyden korkmazlar.
 12. Rasgele harcama alışkanlığı:Savurganlar başarılı olamaz. Çünkü daima yoksulluk korkusuyla yaşarlar. Kişisel hizmet pazarlamasında bankadaki para insana cesaret verir.
 13. İstek eksikliği:istek olmaksızın kişi ikna edici olamaz.
 14. Hoşgörüsüzlük:Hoşgörüsüzlük; insanın artık bilgi almayı bıraktığını gösterir. En zararlı şekilleri, dinsel, ırksal ve siyasal fikir farklılıklarına karşı gösterilenidir.
 15. Ölçülü olmama:En yıkıcı aşırıya kaçma şekilleri yeme, içme ve cinsel faaliyetlerle ilgili olanıdır. Bunların herhangi birinde ölçüsüzlük başarı için ölümcüldür.
 16. Diğerleriyle işbirliği yapma yetersizliği
 17. Çaba göstererek elde edilmemiş güce sahip olma:Çabuk zenginlik yoksulluktan daha tehlikelidir.
 18. Kasıtlı sahtekarlık
 19. Kendini beğenme ve kibir
 20. Düşünmek yerine tahmin etmek
Kaynak : http://zaltac.ogu.edu.tr

YORUM YOK

CEVAP YAZ