Amerika’da Doğum

Amerika’da Doğum

PAYLAŞ

Yurt dışında doğum yapmak isteyen Türk aileleri bilgilendirmek için İstanbul’a özel bir seminer için gelen Dr. Melih Kurtuluş ile Amerika’da Doğum ile ilgili merak edilen tüm konuları konuştuk ve çok güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

İşte röportajımız ve Dr.Melih Kurtuluş :)

  • Melih Bey öncelikle kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz? Nasıl oldu da dünyanın bir ucu San Diego’da doktorluk mesleğinizi uygulamaya karar verdiniz?…

Turkiye de tıp fakültesini bitirdikten sonra uzmanlığımı, dünyada tıbbi eğitimin en üst düzeyde uygulandığı bir ülkede gerçeklestirmeyi arzu ettim. Bu yoldan çıkarak güçlü bir azim le gerçekten başarılması imkansız denebilecek bir yoldan geçerek Kadın Doğum konusunda uzmanlığımı aldım. Uzmanlık sonrası da bir sure bu ülkede çalışmaya karar verdikten sonra zaman içinde olan gelişmelerle burada çalısmaya ve yasamaya devam ettim ..

  • Sizce günümüzde Amerika’da doğumun bu kadar ilgi çekiyor olma nedeni nedir?

Malum Amerika’da doğum sonrası bebeğin Amerikan pasaportuna sahip olabilmesi ve dünya vatandaşı haline gelmesi çok önemli bir sebep . Bunun yanında Amerika vatandaşlığının verdiği diğer avantajlar da etken olmakta tabi. Bunun yanında doğum gibi çok önemli bir olayın Tibbı hizmet olarak en üst düzeyde hizmet alınabilicek bir konumda gerçeklestirilmesini arzu edilmesi de var tabii..

  • Peki süreç nasıl işliyor ? Ne zaman Amerika’ya gidiliyor, ne zaman planlamaya başlanmalı ve gelmeden önce ne gibi hazırlıklar yapmak gerekiyor?

Genellikle Amerika’ya 32.ci hafta civarı geliniyor ve gelmeden önce takip edilen doktorun onayını almak ve yapılmış olan tüm tetkik ve evrakların beraberinde getirilmesi ile başlayan süreç, haftalık vizitlerle devam ediyor. Bunun dışında gelmeden yapılması gereken bir hazırlık olmamakta.

families

  • Bebeklerini kucağına alan aileler Türkiye’ye ne zaman dönebiliyorlar? Doğum sonrası ne kadar süreye ihtiyaç var ve neler yapılıyor?

Doğum sonrasıi iki hafta burada geçirilmesini öneriyoruz. Bu sure anne ve bebeğin kontrolleri ve yasal işlemler için gerekli olmakta.

  • Amerika’da doğum getirdiği avantajlarla çok ilgi çekici peki ya maliyetler? Ortalama bütçeler hakkında da bilgi verebilir misiniz?

Ortalama butce 10,000 – 15,000 USD civarındadır.

  • Türkiye’de biliyorsunuz ne yazık ki doğumların çoğu sezeryan olarak gerçekleşiyor, Amerika’da durum nasıl? Sezeryan doğum sık yapılıyor mu? Sezeryana nasıl karar veriliyor, isteyen istediği yöntemi tercih edebiliyor mu?

Amerika’da normal doğum her zaman tercih edilen yötemdir. Mümkün olduğu kadar normal doğum olması arzu edilir ve bu yönde gereken herşey yapılır. Medikal sebeplerle normal doğuma engel varsa sezeryan yapılır. Bu arada hastaların kişisel sebepler ile sezeryan yapma isteğine saygi duyarız ve kimseyi normal doğum yapmaya zorlamayız. Seçeneğe bağlı olarak sezeyan yapılabilmektedir.

  • Peki ya bebekleri erkek olan aileler bebeği orada sünnet yaptırabiliyorlar mı? Sünnet ne zaman, nasıl yapılıyor?

Yaptirabilirler. Sünnet bebek doğduktan 1-2 gun sonra yapılırr ve basit bir yöntem ile bebegin acı duymadan, kanaması olmadan iyileşmenin en hızlı olduğu bir dönemde gerçekleşmektedir.

  • Kordon Kanı Bankası uygulaması nasıl oluyor? Aileler Amerika’da herhalde daha iyi imkanlarla bu fırsata sahip oluyorlardır… Biraz bilgi verir misiniz?

Kordon Kani bankalama Amerikada tercih edilen bir uygulama. Biz 3 firma tavsiye ediyoruz. Aileler bu firmalar ile görüşerek kararlarını veriyorlar. Bebeğin sağlığı için ileriye yönelik güzel bir yatırım bence, tavsiye ediyorum…

  • Amerika’da doğumu düşünen ailelere neleri düşünerek karar almalarını önerirsiniz? Organizasyonu nasıl yapmalılar?

Tavsiyem öncelikle kendilerini emin ellerde hissedebilicekleri güvenilir bir doktor ve hastahaneyi on planda tutmalarıdır ve bu şekilde yola cıkıp, bunun yanında sosyal olarak rahat edebilecekleri bir iklim ve şehirde doğumu planlamalarıdır. Bu konuda yardımcı olacak şirketlerin yardımlarından da faydalanmaları önerimdir.

  • Peki ya San Diego? Okyanus kenarındaki bu sevimli şehre doğum için gelen aileleri neler bekliyor?

Çok muhteşem bir şehir, muhteşem bir iklim ve süper bir doktor bekliyor :)

Melih bey tüm bilgilendirme ve güzel sohbetiniz için çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz :)

Ben Tesekkur ediyorum…

YORUM YOK

CEVAP YAZ